Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Aktuální počasí

Počasí dnes:

16. 6. 2024

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 22 až 26°C. Noční teploty 15 až 11°C.

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Napsali o nás

 

Českokrumlovský deník

Děti uklízejí svět po dospělých

Kam s ním? Přesněji, kam vyhodit starou žehličku, vysavač nebo fén? Tento nerudovský problém pomáhají řešit na Českokrumlovsku děti prostřednictvím projektu Ukliďme si svět.

Jen v loňském roce se díky tomu podařilo na některých školách v jižních Čechách nashromáždit takřka dvě tuny vysloužilých elektrospotřebičů. Do školy ve Větřní si dokonce žáci přinesli projekt sami od sebe. „Zúčastnili jsme se soutěže Eurorébus, kde se také objevili i organizátoři akce Ukliďme svět a nabídli nám, abychom se do ní naše škola také zapojila,“ upřesnila včera Markéta Kubíková. Kromě Větřní sbírají elektroodpad i v Horní Plané a v Hořicích na Šumavě.

„Elektrospotřebiče přinášejí do kontejneru žáci, jejich rodiče nebo kdokoliv z obce, kdo se potřebuje nějakého starého elektrospotřebiče zbavit,“ upřesnila včera Hana Zajíčková, ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Hořicích na Šumavě.

„Proč jsme se přihlásili? Je to zajímavá myšlenka a navíc spojuje příjemné s užitečným. I my jsme ve škole řešili, kam a kdy a hlavně jak odvézt do sběrného dvora vyřazený nefunkční monitor, tiskárnu nebo počítač. Takhle nikam jezdit nemusíme, firma si je odveze sama. Navíc pomůžeme jiným a děti si zasoutěží,“ okomentovala důvod přihlášení hořické školy ředitelka.

Jak doplňuje Dagmar Doubravová ze spolupořádající agentury Omne bonum, odměnou dětem z vítězných škol v loňském, tedy prvním, ročníku byly exkurze do recyklačního závodu, návštěvy v ZOO.

„V rámci projektu Ukliďme si svět žáci a studenti v Čechách a na Moravě zajistili zpětný odběr celkem 33 tun vysloužilých elektrospotřebičů,“ doplňuje.

 

Českokrumlovský deník

Děti pomohly odhalit provinilce

Hořice na Šumavě - Viníka, který porazil kandelábr, pomohli vypátrat dva žáci hořické základní školy.

V pátek 6. března mezi 12. a 13. hodinou se před Základní školou v Hořicích na Šumavě jal couvat řidič Citroenu Jumper a narazil přitom do lampy veřejného osvětlení. Lampa se naklonila a řidič z nehody ujel. Lampa ale dlouho takhle stát nevydržela, spadla hned o víkendu.

Jenomže řidič měl smůlu. Jeho nepovedené couvání mělo svědky. Řidičovo počínání viděli dva žáci, děvče a chlapec, kteří byli tak pohotoví, že si zapamatovali registrační značku a typ vozidla. Díky tomu policisté viníka dopadli.

„Nehodu policie nyní šetří,“ uvedla mluvčí českokrumlovské policie Michaela Hončíková. „Dětem jsme za jejich pomoc poděkovali.“

To se odehrálo ve středu 18. března v Hořicích na Šumavě před celou školou. Pedagogové děti svolali do školní jídelny a tam přede všemi nadpraporčík Tomáš Fošum, policista z Dopravního inspektorátu, který nehodu vyšetřuje, a mluvčí Michaela Hončíková oběma žákům slavnostně poděkovali a předali jim drobné dárky. Žáci obdrželi také diplom Malého ochránce.

fotka

Policie ocenila žáky dárkem